RECENZJA PŁYTY

 Facebook

Z radością prezentujemy recenzję naszej płyty, którą otrzymaliśmy od redakcji Magazynu "Dzieci":

 

***

W dżungli tej, gdzie każda deszczu kropla wygrywa cichy rytm

Gdzie mieszkają bajki? Gdzie odnaleźć można tajemnicze opowieści, które aż lśnią od blasku, tętnią melodią i wypisują w sercu dobry ślad? Może w przepastnym kufrze, może wśród pożółkłych kart starej książki, a może w zupełnie innym miejscu?

Twórcy słuchowiska „Tam, gdzie mieszkają bajki 2” (2020 r.) swoje barwne opowieści znaleźli wśród majestatycznych drzew i leśnych ścieżek wypełnionych tajemniczym światłem, wśród gęstych zakamarków dżungli, gdzie między zwisającymi lianami baraszkują egzotyczne zwierzęta, a kwiaty karmią oczy niezwykłymi barwami. Dżungla i puszcza – dwa rodzaje prastarych lasów, które od wieków inspirowały i przyciągały ludzi, z jednej strony budząc respekt (a czasem nawet i lęk), z drugiej fascynację, także i tu stają się idealną baśniową scenerią.

Opowieści czytane przez narratorów w postaci Teresy Lipowskiej, Jana Englerta, Wojciecha Machnickiego i Violi Arlak z świetnym udziałem wielu innych ważnych aktorek i aktorów (Maciej Damięcki, Beata Wyrąbkiewicz, Barbara Kurdej-Szatan, Artur Gotz, Urszula Bartos oraz Tomasz Gęsikowski) szybko wpadają w ucho. Ich mocną stroną jest przede wszystkim fabuła – nagrane historie osadzone są w pięknej scenerii, przywołują na myśl wieczorne ogniska i gawędy, na których baśnioopowiadacze z pokolenia na pokolenie przekazują prawdy o życiu, zaklęte w czarujących słowach. Są w nich elementy kultury danego miejsca, z naszego punktu widzenia najbardziej intrygujące są te, które rozgrywają się w Kenii, w cieniu rozłożystych baobabów, jak w „Królewskiej grze”, na bajecznych wyspach Indonezji, na których Basmina szuka magicznego kwiatu Plumerii Nera, który ma uzdrowić jej chorą babcię, czy u stóp Świętej Góry Jasności w kenijskiej Dolinie Aberdare. Prastare opowieści osadzone w wierzeniach przodków i w świętych gajach niosą przesłanie o podążaniu własną ścieżką, o dojrzewaniu, o docieraniu do celu i otwieraniu się na drugiego człowieka. Jest też historia bardziej nam bliska, rozgrywająca się w rodzimej Puszczy Kampinoskiej, gdzie wśród potężnych prastarych dębów Król Węży z rozczarowania i złości zamienił swą ukochaną żonę i dzieci w drzewa: świerk, jesion i osikę. Uczynił to w porywie, po tym, jak królewna złamała dane słowo, a sam zrozumiawszy swój błąd przeistoczył się w kamień. To w tej legendzie ma swój początek Wilcza Struga, której wody powstały z łez…

Nie tylko opowieści i ich bardzo udana interpretacja są warte uwagi, słuchowisko ilustrują delikatne kompozycje Kari oparte na tradycyjnych motywach muzycznych danego regionu, przeplatane subtelnymi odgłosami zwierząt, wody i wiatru. Obrazowość dźwięku uzupełnia słowo oraz rozwija wyobraźnię, która bardzo szybko dryfuje w głąb opisywanych historii. I zanim się zorientujemy przenosi nas w dalekie miejsca, których piękno jest prawdziwie zachwycające.

Barbara Górecka / Dom Bajek

Popularne posty